KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 8992074
*
nr 899 2074
Ellen Jolin
(1854-1939), Sverige
Akvarell, Ellen Jolin (1854-1939), 1905, "Oberwedel", motivet: 25 x 18
Ellen Jolin, född 1854 i Stockholm död där 1939, svensk målare, grafiker och författare.
Utrop:
2.000 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 juni 2014
kl 19:53:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/6 08:44:20
1
350 kr
8/6 12:04:02
2
Vinnande bud
9/6 09:41:07
3
450 kr
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Ellen Jolin
Ellen Jolin, född 1854 i Stockholm död där 1939, svensk målare, grafiker och författare.
Läs mer om Ellen Jolin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ellen jolin svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 18:53
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:47
-
9317 Akvarell
Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:27
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 18:45
*
Ellen Jolin
Ellen Jolin, född 1854 i Stockholm död där 1939, svensk målare, grafiker och författare.
Läs mer om Ellen Jolin
nr 899 2074
Ellen Jolin
(1854-1939), Sverige
Akvarell, Ellen Jolin (1854-1939), 1905, "Oberwedel", motivet: 25 x 18
Ellen Jolin, född 1854 i Stockholm död där 1939, svensk målare, grafiker och författare.
Utrop: | 2.000 kr |
---|---|
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 9 juni 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
3/6 08:44:20 | 1 | 350 kr |
8/6 12:04:02 | 2 | Vinnande bud |
9/6 09:41:07 | 3 | 450 kr |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Ellen Jolin
Ellen Jolin, född 1854 i Stockholm död där 1939, svensk mÃ¥lare, grafiker och författare.Läs mer om Ellen Jolin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ellen jolin svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 18:53 -
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:47 -
9317 Akvarell
Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:27
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 18:45